Parabol – Konu Anlatımlı PDF

Parabol – Konu Anlatımlı PDF

Parabol Konu Anlatımlı Örnek Sorular PDF

Konu Anlatımlı Parabol PDF İndir

Nedir bu Parabol ?

İkinci dereceden fonksiyonların özelleştirilmiş isimleri Paraboldür.. Aynı zamanda müfredat olarak ikinci dereceden fonksiyon grafik uygulamaları diye de geçer. Parabol Konu Anlatımlı PDF başlığımızda konunun özetini sizlere PDF eşliğinde sunacağız. Her sene ÖSYM 1 tane parabol sorusu sormaktadır. Video çözümlü olarak sizlerde parabol için hazırladığımız fasikülü öğretmen veya öğrenci olarak incelemenizi tavsiye ederiz. İyi çalışmalar.

Aşağıdan isterseniz YouTube üzerinden video şeklinde müfredata uygun konu anlatımlarıma bakabilirsiniz. İstersenizde özet olarak makalemizi okumaya devam edebilirsiniz. Video konu anlatımları için tıklayın.

İkinci Derecede Denklemler Hatırlatmalar :

Parabol Tanım – Giriş

Parabol Tepe Noktası

Bilinen verilerle denklem kurma :

Parabol sorularında genelde 2 farklı şekilde denklem yazmamız istenir.

  • Kökleri bilinen parabol
  • Tepe noktası bilinen parabol
  • Tabii bu veriler yeterli gelmeyecektir baş katsayıyı bilmediğimiz durumda parabol denklemini yazamayız. Grafik üzerinden parabolün üstünde olan bir noktanın koordinatları biliniyorsa denklemde yerine yazılarak baş katsayı da bulunabilir.

Delta – Parabol İlişkisi

Parabol ile Doğru İlişkisi – Ortak Çözüm

(Birbirlerine eşitleme) – Parabollerin birbirleriyle durumları

Arkadaşlar bu kısımda lütfen ezberden kaçının. Birbirlerini eşitleyerek denklem çözme olarak soru algınızı değiştirebilirsiniz. Doğru denklemleri konu anlatımdaki gibi olmayabilir – ise + diye geçer mesela o yüzden ezber değil denklem çözme mantığını kullanın burada bilmeniz gereken şey parabol ile doğru ortak çözüm yapılırken tüm ifadeler bir tarafta toplanır ve soruda verilenlere göre diskriminant incelemesi yapılır.


Parabol Soru Tüyoları (İşinize mutlaka yarayacak bilgiler)

PARABOL KONU ANLATIMI PDF – ALTIN TÜYOLAR

Lise son sınıfsanız eğer türev-parabol ilişkisini incelemenizi öneririz.

Her kaynakta hemen hemen yer verilmeyen bazı unutulan bilgileride ekleme gereği duyduk. Alan Yeterlilik Testi bilgi isteyen bir sınavdır. Dolayısıyla unutulan bilgileri de hatırlatmakta fayda vardır. Bu bilgiler tabii ki ispatlanmış bilgilerdir. İspatlarını da talebiniz doğrultusunda video ile destekleyerek yapmayı düşünüyorum. Umarım faydalı olabilmişimdir, şunuda hatırlatmam gerekiyor parabolün kimi sorularında analitk geometri bilgisi gerekmekte. Bazı sorularda zorlanmışsanız analitik geometri bilginizin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Eksikler ve bağlantıları nelerdir?

  • Önce eksiklerimizi tespit etmeliyiz.
  • Eksik olduğumuz konuyu gördüğümüzde üstüne düşmeli ve ispatlarına kadar bu konuyu anlamamız gerekiyor.
  • Örneğin çarpanlarına ayırma konusu matematiğin her kısmında karşınıza çıkabilir dolayısıyla bunda kesinlikle eksiğiniz olmamalı.
  • Onun haricinde matematikte fonksiyon altyapısı da bir hayli önem taşımakta.
  • İlave olarak doğru ve parabol sorularında eğim gibi kavramlar devreye girmektedir. Bu kavramları yan yana duyduğumuzda analitik geometri bize gülümsüyor.
  • Matematik sarmal yapıya sahiptir. Bu sarmal yapıda eksiğinizin olmaması sizin konuları ve soruları iyice kavramanızda çok büyük bir faktör olarak rol oynayacaktır.

Youtube Kanalımızdan faydalanabilirsiniz.

ahmet çelen youtube

Faydalı olması dileğiyle. Videoları YouTube platformu üzerinden daha rahat izleyebilirsiniz. Kanalı abone olup bildirimlerin tümünü açarsanız bu tarz içeriklerden ilk sizin haberiniz olur.

6 Yorum

Hikmet Yayın tarihi4:23 pm - Temmuz 19, 2020

PDF paylaşımı yapacak mısınız

Hulusi Yayın tarihi6:17 pm - Temmuz 19, 2020

Konuyu biliyorum sanıyordum taa ki buraya gelene kadar gerçekten yeni şeyler öğrendim eksik olmayın hocam

Onur Yayın tarihi1:16 pm - Temmuz 27, 2020

Süper anlatim sağolun Allah razı olsun

Enes Yayın tarihi8:10 am - Aralık 28, 2020

Bazı ayrıntıları unutmuştum faydalı oldu. Siteye girerken böyle güzel bir çalışma beklemiyordum açıkçası elinize sağlık.
Tereddütte olanlar için söylüyorum her şeyşeyyden bahsedilmiş.

kubra Yayın tarihi7:27 pm - Mart 1, 2021

elinize sağlık gerçekten cok faydalı

Bir Cevap Yazın