YKS Kaynağı alınırken nelere dikkat edilmeli?

YKS Kaynağı alınırken nelere dikkat edilmeli?

Kaynak alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1) Kapsamlı Araştırma ve Referans

Kaynak seçimi yaparken kapsamlı bir araştırma yapmamız çok önemlidir. Hem ücret ödemek hemde uzun veya kısa her ne olursa olsun bir zaman zarfında bunu kullanacağız. Verimli olup olmayacağınızı anlamamız için daha önceden kitabı kullanan arkadaşlarınıza sorun veya öğretmenlerinize danışabilirsiniz. Çevreniz yoksa internet üzerinden derece yapmış öğrencilerin yorumlarına bakabilirsiniz fakat çoğu dürüst olmuyor reklam alıp bu şekilde yorumlarda yapabiliyor o yüzden derece yapmamış herhangi bir öğrenci üzerinden de sorabilirsiniz. Derece yapmamış bir öğrencinin fikirleri önemsiz değildir. Aksine müdahalesiz orijinal yorum almış olursunuz. Yorumlara da bir yere kadar bakmak lazım burada bu yazıyı size okutuyorsak boşa okutmuyoruz değerli bilgileri aşağıda bulacaksınız.

2) Çözümlü Kaynaklar

Lafı uzatmadan direkt girelim kaynak alırken önce video veya pdf üzerinden herhangi bir çözümü var mı kaynağın iyice bakmalısınız. Kaynağın üzerinde ne yazdığı önemli değil önemli olan yazanın varlığıdır. Almadan önce çözümlere erişip anlatan kişinin anlatış tarzını kendinize göre değerlendirebilirsiniz. Çözümleri size hitap etmiyorsa ama kaynak gerçekten kaliteliyse mecbur almalısınız. Video çözümü yerine soru çözüm gruplarından faydalanabilirsiniz. Fakat normal bir kaynak alacaksanız eğer mutlaka bu özelliği iyi değerlendirin ve uygun görmezseniz almayın. Çözümler mantığını kavramak için çok önemlidir. Kitabı çözmemizin amacı bildiğimiz soruları değil bilmediğimiz soruların çözümünü öğrenmektir. Yoksa çözümünü yapabildiğimiz soruları yapıp diğerlerini boş vermek hiçbir katkı sağlamaz. Netlerinizin artmamasının en önemli etkenide budur.

3) ÖSYM`ye Yakın mı?

ÖSYM Tipi soruları bakımından zengin bir kaynak olmasına dikkat etmeliyiz. Sorularının kalitesi analitik düşünme yeteneğini ölçecek şekilde olması yani ÖSYM`nin sorduğu gibi olmalıdır. ÖSYM son 3-4 yıldır artık tamamen olmasa da Yeni Nesil Sorular olarak ön plana çıkmakta. O yüzden yeni nesil ve diğer klasik tarzdan ÖSYM tarzı sorularının olmasına dikkat etmeliyiz. Tabii direkt bu tip kaynakları almamızın zararı olacaktır, önce temel olarak gelişim kaynakları çözülmelidir, sonra sınava yakın deneme tarzı bu tip kaynaklar çözülmelidir.

4) Herkes onu çözüyor!

Çevrenizdeki iyi kötü herkesin o kaynağı kullanması ve sizide teşvik etmesi çok doğaldır.

Örneğin sizin matematiğiniz üst seviyede herkes A yayını çözüyor. A yayınları sizin seviyenizin çok altında temel bir kitap siz bunu çözerseniz zaman kaybı ve katkısı az olacaktır. Bu durum genellikle yeni başlayanlar için daha popüler bir durum. Örneğin yeni matematiğe başladık herkes B yayınlarını çözüyor B yayınlarıda kendini üst seviye diye nitelendirmiş bir kitap olsun. Bu kitabı alırsanız hem moraliniz bozulur, hemde çalışma azminiz bir nebze azalacaktır. Boşa giden maddi değeri saymıyorum bile.

  • Ama herkes çözüyor ?
  • Herkes çözebilir veya çözüyormuş gibi gösterebilir. Hava atmak için bu tip numaraları yapan bir kesimde ne yazık ki mevcut. Gerçekten çözen veya çözmeye çalışan kişilerde vardır ama onlar senin geçtiğin yollardan geçmiş kişilerdir. Sende o üst seviye kitaplara başlamak istiyorsan arayı kapatmak için çözenler x kadar çalışıyorsa sen 2x 3x veya daha fazla çalışacaksın ve onlara yetişeceksin. Bu sadece ders ortamı için böyle değildir hayat tecrübesi olarak veya meslekler olarakta böyledir. Ayrıyetten bu kitap müfredata uygun mu ÖSYM tipine uygun mu onlarıda incelemek gerekmektedir. Mesela bazı kısımlar müfredat dışıysa eğer hedefimiz için zaman kaybı olur. Herkesin çözmesi doğru kitap olduğunu göstermez. Ne kadar üst seviye bir kitap olursa olsun amacınıza yönelik bir tutum göstermiyorsa işinize yaramayacaktır, çözenlerinde işine yaramayacaktır. Katkısı olur tabii ki ama hedefe yönelik çalışmada maalesef çok olmaz.

5) Deneme Seçimleri

Öncelikle bahsetmek istediğim burada kaliteli denemeler nasıl belirlenir. Denemeler olarak önce Kurumsal ve Türkiye Geneli yapılan denemelerden yana tercihinizi kullanın. Kurumsal, Türkiye veya İl geneli denemeler normal denemelerden bir tık özenle ve kalitede hazırlanır. O yüzden sınavada bu tip denemeler yakındır.

Kurumsal denemelerden sonra normal denemelere bakmak zorundayız çünkü kurumsal ve Türkiye Geneli denemeler sınırlı sayıdadır.

Genel denemelerden önce branş denemeleri eksik belirlemede ön plandadır. Çünkü genel denemelerde bazı konular veya soru tipleri sorulmayabiliyor ama belki ÖSYM soracak biliyorsunuz 2020 yılında baya süpriz oldu sorular genel olarak. O yüzden branş denemelerini eksik belirlemede ilgili alanda kendini kanıtlamış herkesin sınav tarzı olarak kabul ettiği yayınevlerinin denemelerini çözün ve branşınızda kendinizi analiz etmiş olursunuz.

Reklam olmasın diye yayınevi ismi belirtmek istemediğimiz için bilinen yayınevlerinin genel denemelerini seçmenizde fayda var.

6) Kitabın Seviyesi ve Siz

Günümüzde her kaynak hemen hemen aynı tipte hazırlanmaktadır. Bölüm bölüm kolay,orta,zor gibi sınıflandırılmaktadır. Burda sizi tanımadığım için sizi direkt doğru yönlendiremem ama seviyenizi en iyi siz bilirsiniz.

Başlangıç seviyesinde iseniz temeliniz hiç yoksa kolay,orta,zor diye kitapları tercih etmeyiniz. Çünkü kolay kısımları yapıp orta ve zor kısımlarda zorlanıp boşuna hevesiniz kırılıp motivasyonunuz belirli bir süre zarfında düşebilir buda size kötü bir izlenim olur. Sadece kolay ve orta çok zorlamayacak kaynaklardan başlarsanız mantığını kavrama ve soru kalıplarına alışmanızda büyük fayda sağlayacaktır.

Orta düzey seviyedeyseniz eğer yavaş yavaş orta ve hafif zor soru kalıplarıyla tanışmanızın vakti gelmiştir. Fakat bu tanışmanın kısası makbuldür. Yani demek istediğim o ki zamanıda artık katın işin içine. Kolayı bitirdiniz artık olmaya başladınız ve sınavda zamanla yarışacaksınız. Zaman tutarak kendinizi deneyin ve sürekli geliştirmeye çalışın.

Orta – Üst Düzey zamana bir tık daha önem vererek farklı soru tipleri üzerine yoğunlaşmanız gerekmektedir. Bu seviyeye kadar gelmişseniz zaten çoğu soru kalıbını tanıyorsunuzdur. O yüzden farklı soru kalıplarıyla değişik türden sorular çözerek kendini geliştirmelisiniz ve zamanla çözmelisiniz. Zaman tutarak çözmeniz çok önemli husustur, zor sorular genelde zorluğunu zamandan kazanır. Bir soru çok zorsa bilgi sorusu değilse uzun gidişatından kaynaklanmakta olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle zamanı hiçbir zaman unutmayın her daim uygulayın.

Çözemediğimiz Sorular ne olacak?

Temeliniz yok diyelim kaynaktan soru gördünüz keşke bu soruyu çözebilseydim inşallah o günlerde gelir dersiniz içinizden umarım böyle diyorsunuzdur 🙂 Dediğinizi varsayarak devam ediyorum. O soruları ekran görüntüsü, bir zarfın içi veya herhangi bir depolama ile bir yerde saklayın ve kendinizi geliştiğinizi düşündüğünüz bir zamanda o sorulara bakın ve kendiniz tekrar uğraşın. Eğer çözebiliyorsanız gerçekten büyük gelişme kaydetmişsinizdir. Eğer çözemediyseniz üzülmeyin yanlış alarm diyelim biz buna biraz daha sabır etmelisiniz. Gerekli tüm çalışmaları tamamladım hala çözemiyorum diyorsanız o soruyu herhangi bir çözebilecek arkadaşınız veya öğretmeninize iletin ve çözümünü iyice inceleyin. Siz nerede hata yapıyorsunuz ve çözümde çözümleyen kişi napmış neden yapmış hepsini sorgulayın inanın çok kalıcı bir öğrenim sergileyeceksiniz.

Çözemedim diye üzülmeyin artık çözümünü öğrendiniz ve herhangi bir yerde aynı kalıp karşınıza çıksa soruya kötü gerintili anlar yaşatabilirsiniz 🙂 Önemli olan öncesi değildir. Çözdürdükten sonra soruyu anladıysanız hiçbir problem yoktur artık öğrenmişsinizdir, öncesi değil şuan ve gelecek önemlidir. Öncesinde yapamıyor olabilirsiniz ama şuan yapıyorsunuz. Önemli olan budur ve bu şekilde ilerlemeniz en doğrusudur.

Bu yazımızda sizlere kendi yaşadığım tecrübeleri ve izlenimleri aktarmaya çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir. İyi çalışmalar dilerim.

Share this content:

Bir Cevap Yazın